Historia Szynczyc

SZYNCZYCE

Pierwsza wzmianka źródłowa o wsi Szynczyce jako własności szlacheckiej pochodzi z XIV wieku.

1386 r. - Jako właściciel wymieniony jest Vincentius

1388 r. -  Jako właściel wymieniony jest Laurentius ze wsi Szinczice.

1552 r. - „Sinczice” – były własnością po części Jana Rogozińskiego, po części Kasztelana rozpierskiego (Rozprza).
Wtedy to dziesięcinę z łanów kmiecych odbiera Kanonia gnieźnieńska z jednego zaś łanu kmiecego pleban w Czarnocinie.

Dokładniejsze wiadomości o wsi i dworze dotyczą dopiero XIX wieku.
Szynczyce położone w powiecie łódzkim, gminie Żeromin, parafii Czarnocin należały do spokrewnionych ze sobą rodzin Bogusławskich i Chrzanowskich. Adam Chrzanowski, herbu Poraj, z Kozietuł, syn Ignacego i Zuzanny z Zarębów, oficer wojsk polskich zarządzał majątkiem do 1884 roku. Jego żona, Leonida z Krzysztoporskich, była córką Benedykty z Bogusławskich i jej krewni zamieszkiwali w Szynczycach jeszcze kilka lat po śmierci Adama. Teodory Chrzanowski, dziedzic majątków Podstole i Cieśle w piotrkowskim, po śmierci Adama przejął również Szynczyce wraz z wzniesionym przez Adama dworem (willa w stylu toskańskim). Folwark liczył wówczas 1155 mórg, czyli 647 hektarów.
Wieś Szynczyce liczyła pod koniec XIX wieku 28 domów i 284 mieszkańców. Jednak spadkobiercy majątku w nieznanych bliżej okolicznościach pozbyli się rodowej ziemi i od tej pory ulegała już tylko rozdrobnieniu.
Pierwszym nabywcą całości był Władysław Ranencki, ale już w 1899 r. sprzedał dobra Róży z Rozenbergów Skrzyńskiej. Nowa właścicielka Róża Skrzyńska przystąpiła natychmiast do parcelacji a to doprowadziło do całkowitego upadku majątku.
W 1910 r. resztówkę w dworem Kupił nieznany bliżej Władysław Chrzanowski. Niestety, nie miał potomków. Pobudował kapliczkę pod Tychowem. Do końca lat trzydziestych właściciele zmieniali się co kilka lat.
Ostatnimi właścicielami dworu byli Paula i Ryszard, Daube, rodzina łódzkich przemysłowców. Jeżeli chodzi o ziemię to w latach 1935-36 około 130 mórg przejął Straus z Łodzi, a 40 mórg Lipski prawdopodobnie za długi. Mimo tego zadłużenie rosło i w latach 1937-38 dokonano całkowitej parcelacji majątku.
Ostatecznie dwór wraz z parkiem przejęła gmina i 2 listopada 1938 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej w Szynczycach

Opracowała Krystyna Bińkowska
 na podst. Książki „Dwory i pałace okolic Łodzi”
 oraz wspomnień żyjących świadków.