KOLOROWALOKOMOTYWA2014 to projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego. Ideą projektu jest stworzenie programu edukacji ekologicznej, łączącego warsztaty artystyczne z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia. Uczestnicy projektu to 840 dzieci głownie z terenów wiejskich, z czterdziestu dwóch gmin województwa łódzkiego Partnerami realizującymi poszczególne warsztaty w ramach projektu są: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Dom Papiernika przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Politechnika Łódzka Instytut Architektury i Urbanistyki.
Nazwa projektu nawiązuje do tuwimowskiej „Lokomotywy”, z całą jej barwnością, złożonością i bogactwem zdarzeń, jakie pociąga. W organizowanym przez Łódzki Dom Kultury projekcie każde postępujące po sobie spotkanie artystyczne to kolejny wagon kolorowej lokomotywy.
Szkoła Podstawowa w Szynczycach, reprezentująca w projekcie Gminę Czarnocin, w maju i wrześniu br. pociągnęła już sześć wagoników. Wagonikami były warsztaty bazujące na idei recyklingu:
Tkanina, Warsztat z tkaniny i koronki (partner: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi)
Dzieciaki poznawały techniki wykonywania drobnych przedmiotów artystycznych z różnych rodzajów tkanin, koronek, tiulu, nici, włóczki, pasmanterii, itp., które zostały przeznaczone do wyrzucenia, a dano im „drugie życie”. Prowadzenie: Danuta Lorent-Więckowska, artysta plastyk 2. Tkanina, Warsztat z filcowania na mokro – ŁDK
25 września uczestnicy wykonywali unikatowe płaskie kompozycje kolorystyczne bądź drobne przedmioty dekoracyjne, które będą stanowiły elementy ubioru i scenografii. Do warsztatów zostały wykorzystane odrzuty i resztki wełny czesankowej. Prowadzenie: Agnieszka Frontczak, artysta plastyk, realizatorka warsztatów plastycznych w technice filcu na mokro. 3. Tkanina, Warsztat z projektowania ubiorów i elementów scenograficznych z surowcówodzyskanych (partner: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi)
Uczniowie zapoznali się z metodami konstruowania ubiorów scenicznych oraz elementów scenograficznych z materiałów odzyskanych: papieru, tektury, tkanin, włókien. Prowadzenie: dr Ewa Bloom-Kwiatkowska, artysta plastyk, kierownik Pracowni Zagadnień Scenograficznych ASP, realizatorka warsztatów plastycznych 4. Papier, Warsztat odzyskiwania i produkcji papieru (partner: Dom Papiernika przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi)
Uczniowie poznali proces powstawania papieru z surowców wtórnych. Mogli przekonać się na własne oczy jak mało skomplikowane jest uzyskanie papieru ze słomy czy drewna i co trzeba zrobić, aby ten papier uzyskać. Za tworzywo do robienia papieru posłużyły zmiażdżone i rozdrobnione włókna roślinne, np. słomy.
Prowadzenie: Ryszard Uljański – specjalista papiernictwa, pracownik Politechniki Łódzkiej, założyciel Domu Papiernika i Fundacji „Ocalić od zapomnienia” mającej na celu zachowanie dla przyszłych pokoleń tradycyjnych technik pozyskiwania papieru i druku. 6. Warsztat teatralny
Warsztat odbył się 16 września w szkole w Szynczycach. Poprowadziła go aktorka z Teatru Muzycznego w Łodzi, Pani Sylwia Strugińska –Wochowska. Pod jej kierunkiem uczniowie starali się wcielić w rolę postaci z przedstawienia opracowanego przez nauczycielkę przyrody.
W ramach projektu Szkoła w Szynczycach przystąpiła do konkursu na scenariusz spektaklu inspirowanego wierszem „Ptasie radio” skierowanego do nauczycieli i animatorów kultury z placówek partnerskich (zgłoszono scenariusz „Spór o media” autorstwa Pani Aleksandry Broszkiewicz). Trwają pośpieszne przygotowania do kolejnych konkursów: 1. Konkurs na ekologiczny kostium 2. Konkurs na ekologiczną scenografię
[oba skierowane do dzieci uczestniczących w warsztatach projektowych]. 3. Konkurs na wykonanie i grę aktorską w spektaklu inspirowanym wierszem J. Tuwima „Ptasie radio”
Aleksandra Broszkiewicz, nauczycielka
Szkoły Podstawowej w Szynczycach