Nawigacja

Pedagog szkolny

Beata Klecoń

    W związku z obecną trudną dla nasz wszystkich sytuacją epidemii koronawirusa, uczniowie, rodzice jak również nauczyciele, mogą skorzystać z możliwości zdalnego skontaktowania się z pedagogiem szkolnym, Beatą Klecoń, za pomocą poczty elektronicznej: b.klecon@edu.czarnocin.pl.  Pedagog jest do Państwa dyspozycji codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 14.00. Możliwy również kontakt telefoniczny, po uprzednim kontakcie e-mail.

Ciekawy załącznik. Dla rodziców i dzieci. Dla wszystkich.

wskazowki__v2.pdf

23.04.2020 r.

 

Telefony Zaufania

 

Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

726 611 611 w godzinach 12.00-20.00. Z kolei od godziny 20.00 do 24.00 specjaliści dyżurują na Snapchacie i Messengerze (pogadajmytutaj)

Telefon jest odpowiedzią i wsparciem w sytuacjach kryzysowych, które narastają wśród wielu młodych osób w okresie pandemii.

Dzieci i młodzież uzyskują wsparcie w następujących obszarach:

  • Stres i wydarzenia o traumatycznym potencjale (zaliczyć do nich można sam fakt wystąpienia pandemii)
  • Dokonywanie samouszkodzeń
  • Myśli, plany i zamachy samobójcze
  • Konflikty i nieporozumienia
  • Straty, w tym rozstania i żałoba
  • Kryzysy wieku adolescencji

Telefon będzie działać w okresie od 20.04 do 14.06.2020r.

 

 

Pomoc możesz również uzyskać dzwoniąc na bezpłatne telefony wsparcia:

 

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci młodzieży

(czynny codziennie całą dobę)

 

800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

„Niebieska Linia” (czynny 7 dni w tygodniu od 12.00 do

18.00)

 

800 1212 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

(czynny do poniedziałku do piątku do 8.15 do 20.00)

800100100 – Telefon zaufania dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują

wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy

dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z

problemów i zachowań ryzykownych.

(czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 15.00)

 

116 123 - Telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym

(czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 14.00 do 22.00)

 

16.04.2020 r.

lekcja_wychowawcza_o_stresie.pdf

 

06.05.2020 r.

        Drodzy Rodzice i Uczniowie klas V-VIII proszę o wypełnienie ankiety dotyczącej działań wychowawczych i profilaktycznych  realizowanych na terenie szkoły. Zebrane informacje posłużą do przeprowadzenia ewaluacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego Szkoły Podstawowej w Szynczycach. Zamieszczam dwa rodzaje ankiet dla rodziców i uczniów. Proszę wypełnić właściwą, a także udzielić szczerych i wyczerpujących odpowiedzi. Wypełnione ankiety proszę przesyłać na adres mailowy: b.klecon@edu.czarnocin.pl do dnia 20 maja 2020 roku.

Pliki umieszczam w trzech formatach do wyboru, żeby mieć gwarancję, że każdy z Państwa je otworzy.

Ankieta_dla_Rodzicow_EWALUACJA.doc

Ankieta_dla_Rodzicow_EWALUACJA.odt

Ankieta_dla_Rodzicow_EWALUACJA.pdf

 

Ankieta_dla_uczniow_EWALUACJA(1).doc

Ankieta_dla_uczniow_EWALUACJA(1).odt

Ankieta_dla_uczniow_EWALUACJA(1).pdf

 

Pedagog szkolny

Beata Klecoń

 

08.05.2020 r.

Jak zmotywować dziecko do nauki?

     Rodzice bardzo często borykają się z problemem, jak zamotywać dziecko do nauki. Nie jest to trudne, ale należy przestrzegać pewnych zasad i unikać błędów.  Rola rodzica w tym procesie jest bardzo znacząca.

Typowe błędy, które popełniają rodzice:

  1.  Nadmierna kontrola

„Muszę go cały czas pilnować, gdy tylko odejdę – od razu zajmuje się czymś innym, nigdy nie pamięta co jest zadane”. Rodzice dzwonią do nauczycieli i kolegów, pytając o prace domowe. W ten sposób przejmują kontrolę, pozbawiają dziecko odpowiedzialności i motywacji do nauki. 

  1. Uczenie się za dziecko

Rodzice niezadowoleni z efektów nauki dziecka, sami biorą się do pracy. Sprawdzają zeszyty, przepisują od nowa fragmenty lub całe prace domowe, piszą za nie wypracowania, czytają lektury. Obawiają się, że dziecko samo sobie nie poradzi.

  1.  Zbyt wysokie wymagania

„Moje dziecko jest strasznie nerwowe. Gdy coś mu nie wychodzi, płacze, rzuca zeszytami.” Rodzic sprawdza pracę dziecka i podkreśla na czerwono popełnione błędy. Nie chwali za włożony w pracę wysiłek, ciekawą treść. Koncentrując się na błędach, odbiera dziecku satysfakcję z wykonanej pracy.

  1.  Niewłaściwe motywowanie

Rodzice, w poczuciu własnej bezradności wobec szkolnych niepowodzeń dzieci, próbują wszystkiego, żeby je zachęcić do nauki: moralizują, straszą, zawstydzają, przekupują, wyznaczają kary. Z kolei dzieci, nie mając już nic do stracenia, podejmują walkę z rodzicami.

  1.  Brak zainteresowania rodziców nauką dziecka

Rodzice, zapracowani i zmęczeni, nie mają czasu zajmować się sprawami szkolnymi dziecka. Uważają, że samo powinno dać sobie radę. Nie rozumieją, że dziecko potrzebuje pomocy. Dopiero, gdy dziecko wpada w duże kłopoty lub zaczyna wagarować – zaczynają szukać pomocy. Kiedy brakuje czasu – brakuje też codziennych rozmów, przemyśleń, a także wzajemnego wsparcia i okazywania szacunku. Umykają uwadze rodziców zaniedbania np. przy odrabianiu prac domowych. Z drugiej strony często nie zauważają starań dziecka, które chce osiągnąć jak najlepsze wyniki. Wtedy jest ono przeświadczone, że wysiłek się nie opłaca.

 

Jak rodzice powinni postępować, aby zachęcić dzieci do nauki?

  1. Wspieraj, ale nie wyręczaj

Rodzice nie muszą na nowo uczyć się tego, co dziecko w szkole. Naukę pozostawmy dzieciom. Rodzice maja wspierać. Częstym problemem jest odrabianie prac domowych. Pomagając w odrabianiu zadań domowych nie należy wyręczać dziecka. Należy wdrażać je do samodzielnej pracy. W procesie uczenia się ważną rolę odgrywa samokontrola wykonanej pracy. Chodzi w niej o to, aby dziecko samo odkryło swoje błędy i samo je poprawiło. Należy dziecko przyzwyczajać do podejmowania wysiłku, do pokonywania trudności, wtedy uwierzy we własne możliwości.

  1.  Mądrze motywuj

W procesie szkolnego uczenia się motywacja odgrywa dużą rolę. Jest siłą pobudzającą do nauki, zdobywania wiedzy i rozszerzania własnych zainteresowań. Od kar lepsze są nagrody, ale stosowanie ich musi być ostrożne. Złotym środkiem jest drobna nagroda, np. w postaci uznania rodziców, pochwały. Dziecko będzie miało poczucie, że rodzice doceniają jego trud i wysiłek włożony w naukę.

  1. Doceniaj osiągnięcia dziecka.

Warto rozróżnić tutaj dwa pojęcia: osiągnięcia, a nie stopnie. Często pytamy dziecko po powrocie ze szkoły: „Co dziś dostałeś?”, a powinniśmy zapytać: „Czego się dziś nauczyłeś?”. O ile łatwo jest doceniać osiągnięcia dziecka, które otrzymuje dobre stopnie, to gorzej jest z dzieckiem, które ma kłopoty w nauce. Warto się zastanowić, czy niepowodzenia w nauce nie są objawem konkretnej przyczyny. Jest różnica miedzy dzieckiem, które nie chce się uczyć, a takim, które uczy się wolno i nie jest w stanie zrobić tego, co się od niego wymaga. W rozpoznaniu problemu może pomóc rozmowa z wychowawcą, pedagogiem szkolnym, a także badanie w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.

  1. Nie pozwól dziecku, by źle mówiło o sobie

Często mamy okazję słyszeć, że dziecko źle mówi o sobie: „jestem głupi”, „nie dam rady”, „i tak mi się nie uda”. Są to głosy, które są wrogami sukcesu. Czasem nieświadomie nadajemy dziecku etykietę i tak o nim mówimy: „ten nie jest zdolny, ten powolny, ten zapominalski”. Sprawiamy, że dziecko tak zaczyna myśleć o sobie. Opatrywanie dzieci etykietami ogranicza ich nadzieję, marzenia i możliwości. Lęk przed niepowodzeniem powoduje u tych dzieci występowanie tendencji do rezygnacji, formułowanie niskich aspiracji i niskich oczekiwań oraz unikanie zadań, czy wręcz wagarowania.

  1.  Buduj w dziecku poczucie własnej wartości

Dziecko będzie myślało pozytywnie o sobie, gdy będzie miało poczucie własnej wartości. Rolą rodziców jest pomóc wykształcić w dziecku energię i inicjatywę, by zrekompensować poczucie niskiej wartości, by znaleźć sposób zrównoważenia swojej słabości, by dziecko myślało: „Może nie jestem najlepszym uczniem w klasie, ale za to najlepiej śpiewam, czy gram w piłkę”. Jest to szczególnie ważne w okresie dojrzewania, bo wówczas często jedynym źródłem poczucia własnej wartości jest akceptacja grupy rówieśniczej. Wiara we własne możliwości może zaprowadzić na sam szczyt, a jej brak powoduje utratę mnóstwa fantastycznych okazji do nauki, zabawy, poznania ciekawych ludzi.

 

       Zachęcam do obejrzenia filmiku na YouTube „Jak ZMOTYWOWAĆ dziecko DO NAUKI?”   Zawiera on wskazówki dla rodziców do pracy  z dzieckiem.

 

14.05.2020 r.

Lekcja wychowawcza dla młodszych uczniów „Bezpieczne zachowania”

     Drodzy Uczniowie – Wasze bezpieczeństwo jest rzeczą bardzo ważną i w związku z tym powinniście znać zasady postępowania w różnych miejscach i sytuacjach, aby uniknąć zagrożeń, jakie mogą pojawić się. Zachęcam Was do obejrzenia filmiku „Bezpieczne zachowania”. Dowiecie się:

  • jaki jest numer alarmowy i kiedy z niego skorzystać
  • jak bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy i w jakim miejscu
  • jak zachować się w kontakcie z osobą nieznajomą.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Szynczycach
    Szynczyce 8
    97-318 Czarnocin
  • 44 6165190, fax: 44 6165190

Galeria zdjęć