Lekcja z gadami Robimy zbroje Audycje muzyczne Cyrk w szkole Konkurs recytatorski Oglądamy "Krzyżaków" Otwarcie Ekopracowni

"Inne" lekcje...

Oglądamy "Krzyżaków"

Dyrektor szkoły (to też nauczyciel historii w naszej szkole) umówił się z uczniami klasy V na projekcję filmu "Krzyżacy" Aleksandra Forda w sobotę 22.11.2014 r. o godz. 16. Nie stawiły się tylko dwie uczennice, pozostałych przywieźli rodzice. Jedna lekcja historii w ciągu tygodnia to za mało, żeby przekazać jak wyglądały minione epoki. Taką propozycję sobotnich zajęć dzieciaki przyjęły z radością. W przerwie projekcji filmu Pizzeria Gino z Tuszyn lasu przywiozła swoje wyroby w 5 smakach i dodatkowo napoje. W trakcie projekcji nauczyciel omawiał z klasą to, co działo sie na ekranie. Uczestnicy lekcji w większości popisali się dobrą wiedzą historyczną i sami zadawali wiele pytań. Przypomnieliśmy sobie ważne daty z historii:

966 r. - chrzest Polski

1226 r. - sprowadzenie Krzyżaków do Polski przez Kondrada Mazowieckiego (właściwie w świetle ostatnich badań odbyło się to w roku 1228)

1385 r. - unia z Litwą w Krewie

15 lipca 1410 r. - bitwa pod Grunwaldem

Postaci historyczne:

Mieszko I - pierwszy historyczny władca Polski

Dobrawa - żona mieszka, księżniczka Czeska

Kondrad Mazowiecki - książę Mazowsza

Ludwik Węgierski - król Polski, następca na tronie polskim po bezpotomnej śmierci Kaziemierza Wielkiego

Jadwiga Andygaweńska - królowa Polski, córka Ludwika Węgierskiego, żona Władysaława Jagiełły

Witold - Wielki Książę Litewski

Władysław Jagiełło - król Polski

Oglądaliśmy:

W galerii możecie zobaczyć jak to wyglądało.