Lekcja z gadami Robimy zbroje Audycje muzyczne Cyrk w szkole Konkurs recytatorski Oglądamy "Krzyżaków" Otwarcie Ekopracowni

"Inne" lekcje...

Otwarcie Ekopracowni

28 stycznia  w Szkole Podstawowej w Szynczycach miało miejsce uroczyste otwarcie  ekopracowni. Gospodarzom  miło było gościć  Prezesa WFOŚ i GW w Łodzi Pana Andrzeja Czaplę, Wójta Gminy Czarnocin -Pana Roman Miksę, Przewodniczącą Rady Gminy – Panią Annę Janiczek, radnych- członków Gminnej Komisji Oświaty- Panów: Romana Jabłonkę, Romana Ciepluchę, Kamila Miksę, Andrzeja Krajewskiego, Bogusława Kołodziejczyka, Księgową  ZSG w Czarnocinie i naszej szkoły – Panią Katarzynę Wachnik, Przewodniczącego Rady Rodziców- Pana Wiesława Kołodziejczyka. Uczniowie słowami wierszy z przejęciem wyrazili swą wdzięczność tym, których starania przyczyniły się do stworzenia warunków sprzyjających nauce przyrody. Przypomnieli czym jest ekologia i przekonywali, że  zadaniem każdego człowieka, począwszy już od przedszkola, jest szacunek dla środowiska i dbałość o nie. Symbolicznego przecięcia wstęgi do nowej pracowni pospołu dokonali reprezentujący WFOŚiGW- Pan A.Czapla, Wójt gminy- Pan R. Miksa i Dyr. szkoły- Pan L. Bińkowski. W krótkich słowach Pan Prezes nawiązał do treści występu artystycznego dzieci i podziękował im za zaangażowanie w sprawy ochrony środowiska. Przekonywał, pokazując zdjęcia w albumach, które ofiarował dla szkoły, że przyroda ziemi łódzkiej ma wiele uroku. Uczniowie i opiekun szkolnej pracowni (Pani Aleksandra Broszkiewicz) zaprezentowali gościom nowo zakupione meble, sprzęt i pomoce, które sprawiają im frajdę, m.in. drogomierz, zestawy pojemników do kompostowania, uprawy roślinek w glebie i w wodzie, przyrządy do wyławiania żyjątek wodnych, obserwacji ptaków (lornetka, przyrząd do rejestracji dźwięków) i owadów (lupy, teleskopowe pojemniczki ze szkłem powiększającym), preparaty mikroskopowe, przyrząd do pomiaru hałasu, przyrządy do mierzenia składników pogody, próbki gleb, minerałów, zestawy do filtrowania , filmy, plansze, przewodniki do oznaczania roślin i zwierząt, zademonstrowali działanie  autka na wodór. Na dowód tego jak bardzo lubią obserwacje przyrodnicze w terenie i eksperymenty uczniowie,  posługując się tablicą interaktywną, pokazali nagrania z pozalekcyjnych zajęć przyrodniczych, prowadzonych przez Panią Aleksandrę Broszkiewicz – filmik „Wybuch wulkanu”, rejestrujący eksperyment przeprowadzony przez trzecioklasistów i zdjęcia z pieszych wycieczek po okolicy. Impreza zakończyła się słodkim akcentem- urodzinowym tortem z wymownym napisem „Ekopracownia Szynczyce”.

Zrealizowanie tego przedsięwzięcia było możliwe dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Przeprowadzone prace remontowe polegające wykuciu wnęki w ścianie i stworzeniu w tym miejscu stylowej szafy oraz pomalowano pomieszczenie i uzupełniono boazerię korkową.

Całkowity koszt inwestycji to 39 464,62 zł. Dotacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wyniosła 36 415,86 zł.