Remonty

Budowa odwodnienia budynku

W roku 2012 wykonano instalację odwadniającą budynek Szkoły Podstawowej w Szynczycach. Prace trwały przez całe wakacje. Inwestorem był Urząd Gminy w Czarnocinie. Prace wykonywała firma "Elektra GW" z Tomaszowa Mazowieckiego. Jako podwykonawca był zatrudniony Pan Szymon Rydzowski z Czarnocina ze swoją nowiutką koparko - ładowarką. Dzięki tej inwestycji znacznie obniżył się stopień zawilgocenia murów i zostały odprowadzone wody opadowe z systemu rynien.

Dół na otwarte komory chłonne

Podczas praca ziemnych odkrywaliśmy niemal kompletną instalację odwadniającą budynek z połowy XIX wieku. Większość tej instalacji była w bardzo dobrym stanie ale zarośnięta korzeniami drzew i zasypana ziemią. Okazuje się (co dobrze pamiętał dyrektor szkoły) że kiedyś wszystkie wody opadowe z rynien były odprowadzane przez żeliwne kielichy właśnie do tej instalacji. Jednak jej drożność pozostawiała wiele do życzenia ponieważ zawilgocenie budynku postępowało.

Instalacja odwadniająca budynek z połowy XIX wieku

Jedna ze studzienek zbiorczych

Kanały w których został umieszczony system odwadniający.

Kolejny kanał i Pan Szymon Rydzowski za sterami koparki oraz jeden z pracowników firmy Elektra GW

Pan inżynier Czesław Gąsieniec z firmy Elektra GW z dyrektorem szkoły Leszkiem Bińkowskim podcza prac

Fragment instalcji zbiorczej odprowadzającej wody opadowe

Wyrównywanie terenu